Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - zimni cesky raj
Fotogalerie
Fotografie týdne
obrázků seřazených
foto týdne
POŘÁDNÁ ZIMA PO DESETI LETECH
Zima s velmi nízkými teplotami tady byla naposledy v roce 2009, ale to byly většinou holomrazy. Aby se třeba z centra Turnova musel odvážet sníh, to tady nebylo deset let. Pomalu tak odrostla generace dětí, která by si kolem sídlišť či na Hruštici mohla pořádně zasáňkovat. Letošní zimu je to jiné, stopy po dětských saních a bobech jsou všude – obrázek byl pořízen v sídlišti u turnovského nádraží, sáňkující děti jsou ze školky ve Sluníčku. 
A sníh bude dětem dělat radost nejméně po celý leden, meteorologové zatím opatrně předpovídají větší oteplení až na přelomu ledna a února. Do té doby bude v Turnově ležet nejméně půl metru sněhu! Běžecké lyžařské stopy se tak vrací do okolí sídlišť, na Výšince je již díky Klubu lyžařů k dispozici skútrem protahovaný čtyřkilometrový okruh navazující na sjezdovku ve Struhách. Na běžkaře můžete narazit i v Českém ráji, což nebylo několik let možné, zajet si na běžky třeba do Skaláku.
Foto týdne/leden 2017/01
ANTIMONY 74
Zhruba tři desítky lidí se v desetistupňovém mrazu přišly v sobotu 7. ledna poklonit na náměstí do Rovenska pod Troskami památce hrdinů z paraskupiny Antimony, Františku Závorkovi a Lubomíru Jasínkovi, kteří v lednu 1943 raději volili dobrovolnou smrt, aby tím mj. uchránili Rovensko od osudu Lidic a Ležáků. Od těchto tragických událostí letos uplynulo 74 let. Více v samostatném článku.
Foto týdne/prosinec 2016/06
SILVESTROVSKÝ BĚH DOSTAL NOVÝ NÁBOJ
Tradičně poslední akcí roku je v Turnově Silvestrovských běh. Celkem 42. ročníků proběhlo v sídlišti u nádraží. V sobotu 31. prosince 2016 se akce poprvé přesunula do areálu Maškovy zahrady. Běželo se na asfaltovém okruhu pro bruslaře. Pořadatelé si od tohoto kroku slibovali profesionálnější zázemí a vyloučení drobných kolizí s řidiči, protože běh mezi paneláky na nějakou dobu vždy narušil běžný život sídliště. Po prvním ročníku v Maškovce lze konstatovat, že všechna přání se plnila a akce dostala nový náboj. Přímo si říká o nějaké mírné rozšíření do roviny posledního společensko-sportovního setkání obyvatel Turnova v daném roce. Tak uvidíme za rok. Snímek je ze startu jedné z mládežnických kategorií; více přineseme v samostatné reportáži.
Foto týdne/prosinec 2016/05
FREE HUGS = OBJETÍ ZDARMA
Nadělme si v příštím roce více vřelosti a vzájemného porozumění! PF 2017!
Foto týdne/prosinec 2016/04
KRÁSNÉ SVÁTKY VŠEM!
Skautský živý betlém na náměstí před asi třemi stovkami diváků již tradičně symbolicky v pátek 23. prosince vpodvečer uzavřel adventní období v Turnově. Byla to před lety velká výzva a dnes je to pro skauty velký závazek, protože bez živého betléma a rozdávání Betlémského světla to tady už asi nepůjde! Tak krásné svátky, milí čtenáři! (Svatou rodinu tentokrát ztvárnili manželé Hockeovi se svým třetím potomkem. Mezi zdejšími skauty je totiž takové pravidlo, že Josefa s Marií a Ježíškem zahrají vždy rodiče ten rok narozeného dítěte…)
Foto týdne/prosinec 2016/03
SVÍČKY A LUCERNY S SEBOU! 
Betlémské světlo - symbol míru a přátelství - skauti a skautky do Česka letos přivezli 10. prosince z Vídně, aby ho následující sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů republiky. Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů. Na Turnovsku jej skauti veřejnosti nabídnou hned na několika místech. Největší setkání je připraveno na pátek 23. prosince od 17.00 hodin na náměstí Českého ráje v Turnově. Zde nejenomže vystoupí skautský sboreček, ale zároveň návštěvníci zhlédnou živý betlém a dojde k předání výtěžku z akce Pro dobrou věc.
Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté osmé. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.
Foto týdne/prosinec 2016/02
ROZDÁVAJÍ RADOST
Z partičky přátel z Kacanov a Vyskře je po 10 letech poměrně renomované pěvecké těleso, které má jedno nezaměnitelné specifikum: Scházejí se a koncertují jen v době předvánoční. A je pravda, že bez jejich vystoupení se obejde málokterá akce v okruhu do deseti kilometrů kolem Vyskře - od rozsvěcení vánočních stromečků po koncert na Štědrý den a na svátky vánoční. K jubileu si sbor Provaz (Pro Vánoční Zpívání) nadělil koncert v kapli na Valdštejně v sobotu 10. prosince. Bylo plno. Příjemnou atmosféru podtrhl i spřátelený sbor ze Všetat. (Další snímky z koncertu na Valdštejně najdete na Facebooku TvA.)
Foto týdne/prosinec 2016/01
SOKOLSKÉ MYŠLENKY ŽIJÍ, ZÁJEM O CVIČENÍ JE TU STÁLE!
Na šest stovek členů má Tělovýchovná jednota Sokol Turnov. Velká část z nich zaplnila v pátek 2. prosince vpodvečer Sokolovnu ve Skálově ulici. Uskutečnila se zde slavnostní akademie, která se koná zhruba jednou za dva roky. V programu se představili cvičenci všech věkových kategorií. „V dnešním Sokole se dbá hlavně na všestrannost. Když děti začnou chodit na fotbal, florbal či na atletiku, jsou už většinou úzce směrováni k tomu danému sportu. Sokol by měl být pro svoji všestrannost ideálním základem pro všechna sportovní odvětví,“ říká starosta turnovského Sokola Milan Hejduk. Díky silným ročníkům zažívají dnes dobré časy všechny sporty. I Sokol. Oblíbené je cvičení rodičů s dětmi, cvičí ženy, muži, a jako jediní zde nabízejí pravidelné cvičení pro seniory. Kromě cvičení všestrannosti tady najdete oddíly turistiky, hokeje, stolního tenisu, karate a badmintonu.
Sokolovna ve Skálově ulici prošla před lety opravou fasády, rekonstrukce vnitřních prostor probíhá po částech. „Musíme rozhodnout, co bude místo restaurace, kterou se nám už asi nepodaří pronajmout. Opravu by potřebovala ubytovna v prvním patře, v budoucnosti budeme muset ještě opravit palubovku v hlavním sále a také strop, který je historicky cenný a jeho rekonstrukce bude velmi složitá. Co mě velmi těší, a co bylo vidět i na akademii, že v sále seděli nebo cvičili zástupci všech generací. Od mimin, které mámy chovaly v náručí, po seniory. A tak myslím, že sokolská myšlenka má stále své pokračovatele a dobrou budoucnost,“ uzavřel Milan Hejduk.
(Na snímku jsou vystupující děti na společném snímku; další fotografie najdete v samostatném albu na Facebooku TvA.)
Foto týdne/listopad 2016/04
V MAŠOVĚ BYL O ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU VELKÝ ZÁJEM
V sobotu 26. listopadu se na návsi v Mašově uskutečnilo první oficiální rozsvícení vánočního stromu. Mašovská náves po rekonstrukci ožívá, je velmi příjemným místem pro společná setkávání. Aktivní dobrovolní hasiči a členové zdejšího osadního výboru už vloni a předloni začali o Vánocích v kapličce na návsi trochu nesměle s pořádáním koncertů a bohoslužeb, letos jsou to již koncerty každou adventní sobotu a navíc se tu ve středu 14. prosince připojí k akci Česko zpívá koledy. „Zájem o rozsvícení vánočního stromu nás velmi mile překvapil, plno bylo i odpoledne na tvůrčí dílně pro děti v hasičárně, v podvečer na náves přišla snad opravdu většina obyvatel Mašova. Děti z mateřské a základní školy měly připravený krátký program, přišel i Mikuláš s čertem a andělem. Doufám, že bude zájem i o další akce,“ uvedla za organizátory Petra Holanová.
Foto týdne/listopad 2016/03
DEVADESÁTILETÁ MLADICE
Zaplněné prostory sportovní haly ve Skálově ulici v podvečer 17. listopadu. Ve sportovní baru připravené občerstvení, kroniky a panely s fotografiemi z 90leté historie házené v Turnově. Svátek! A dobrý důvod pro setkání házenkářek a házenkářů všech generací? Druholigové družstvo žen postoupilo do osmifinále českého poháru. Až sem se turnovským házenkářkám postoupit nikdo nepodařilo! Soupeřky z oddílu DHC Slavia Praha, dlouholetého účastníka nejvyšší republikové soutěže W.H.I.L., byly nad síly domácích (výsledek 12:40, poločas 5:20), ale o to ten večer ani moc nešlo. Na dvě stovky příznivců turnovské házené si přišly ten večer hlavně užít, setkat se s přáteli, podívat se na atraktivní utkání, posedět a popovídat si, jaké to bylo, když se házená hrála na hřišti v areálu mezi mosty, jaká je současnost a jaká je budoucnost tohoto sportu v Turnově. Tady může vládnout mírný optimismus, stále je dost dětí, které chtějí tento kolektivní sport hrát. Házená v Turnově je tak díky nim sic již devadesátiletá, ale pořád mladice! Na snímku před utkáním jsou házenkářky Turnova (v modrém) a Slavie Praha. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/listopad 2016/02
BIZARNÍ!
Ano, to je to pravé slovo pro akci, která se uskutečnila v sobotu 12. listopadu večer v turnovském lokomotivním depu. Přišel-li totiž někdo na staré hity Ve stínu kapradiny nebo Copánky a očekával podání, které zná z 80. let, hluboce se mýlil. Hity zazněly, ale to, co se při koncertu Jany Uriel Kratochvílové (na snímku) dělo na pódiu, bylo vysoko nad rámec běžného koncertu. Podivné převleky, tanečníci jako mimozemšťané či duchovní bytosti, řízná, výborná rocková muzika kapely Illuminati v čele s bubenickou hvězdou minimálně evropského formátu Jiřím Hrubešem a prostředí lokomotivního depa, to vše podtrhovalo výjimečnost koncertu. Prostředím byla překvapena i sama Kratochvílová, která za svoji kariéru různě po světě už viděla kdeco. „V depu mezi lokomotivami jsme ještě nevystupovali, chvíli to tedy vypadalo, že mě budou chtít strčit do kotle, ale nakonec jsme se domluvili,“ glosovala v nadsázce podobu koncertního sálu. Její průpovídky na téma pomíjivosti našeho života, témata o skutečných hodnotách a duchovním rozměru žití jsou pro Uriel dnes již charakteristické, a právě ona mystičnost v symbióze s tvrdou muzikou dává jejím koncertům bizarní podobu. Večer načala kacanovská agropunková kapela Ovčie Kiahne a po půlnoci ho zakončila autogramiáda Uriel Kratochvílové v jednom ze železničních vagonů. Další snímky najdete na Facebooku TvA.
Koncerty v turnovském lokomotivním depu by měly pokračovat i v příštím roce.
Foto týdne/listopad 2016/01
JEDNA Z KAŽDOROČNÍCH ZÁSADNÍCH AKCÍ PRO VÝBĚR ZAMĚSTNÁNÍ
Nabídka zhruba čtyř desítek středních škol, zástupci úřadu práce či rekrutačního střediska Armády České republiky, ukázky ze života v jednotlivých středních školách včetně ukázek dovedností jejich studentů. A také možnost si popovídat s jednotlivými studenty třeba i v ústraní, to bývá někdy velmi zásadní pro žáka deváté třídy při rozhodnutí jít na konkrétní školu. V pořadí již 22. burza středních škol v Turnově proběhla první listopadový čtvrtek v budově Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Turnov v Alešově ulici. Na burze se prezentovaly i firmy, které s některými středními školami spolupracují a jejichž absolventi jsou posléze na trhu práce velice žádaní. Počet zájemců z řad žáků devátých tříd z Turnovska i širšího regionu se počítá na stovky!
Foto týdne/říjen 2016/04
TURNOV MÁ SVÉHO VELVYSLANCE V HOLANDSKU
„Budu nosit titul čestného občana Turnova s hrdostí a potěšením,“ uvedl při převzetí nejvýznamnějšího ocenění města v pátek 28. října 2016 v městském divadle Simon van der Kooij (na snímku se symbolickým klíčem od města společně s manželkou Janny). Jak na slavnostním večeru zaznělo, jeho rodina má pro přátelství holandského Reeuwijku a Turnova krásný výraz – Český ráj a Turnov jsou Simonův druhý domov. Simon van der Kooij stál roky v čele spolku přátelství obou měst, zasloužil se o mnoho projektů vzájemné spolupráce, které fungují dodnes. Více o oslavách svátku vzniku Československa přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/říjen 2016/03
OSLAVY SVÁTKU 28. ŘÍJNA V TURNOVĚ
Letošní oslavy 98. výročí vzniku samostatného československého státu připadají na pátek 28. října. I letos tento významný den spojuje kromě pietního aktu u pomníku také kampaň Vlajka pro Masaryka a slavnostní předávání ocenění města v divadle. Novinkou letošních oslav je Den otevřených dveří v Technických službách Turnov, kde program začne ve 13.00 hodin. Budete mít jedinečnou možnost si celý areál v Sobotecké ulici prohlédnout. Těšit se až do 16. hodiny můžete na ekologické soutěže i tombolu. O atmosféru se postarají hudební skupina Dědkové a ekologická show od Mr. Popelina. V areálu budou k dispozici stánky s občerstvením. Vzpomínkové setkání začne v 17.00 hodin u pomníku padlých ve Skálově ulici za účasti představitelů města. Večer spojený s udělováním ocenění města začíná v 18.00 hodin v městském divadle. Kromě předání Ceny obce a čestného občanství se budou předávat i Medaile starosty. Slavnostní atmosféru dokreslí kulturní program, ve kterém se představí soubor ZUŠ Turnov „Bezefšeho“. Po přestávce se diváci mohou těšit na představení divadla Viola „Jak se co dělá“ s Petrem Kostkou a Carmen Mayerovou. Vstupenky do divadla je možné si zarezervovat na recepci Kulturního centra Střelnice v Markově ulici. Součástí oslav je Kampaň Vlajka pro Masaryka, kterou starosta města vyzývá občany k vyvěšení státních vlajek na všechny objekty, nejen v Turnově. V sekretariátu starosty je  připraveno k vyzvednutí 50 státních vlajek.
Foto týdne/říjen 2016/02
JE TO TADY, BARVY PODZIMU NABÝVAJÍ SVÉHO VRCHOLU
Pro fotografy, malíře, grafiky a pro milovníky Českého ráje nastávají nyní ty pravé dny. Listy stromů a keřů se barví, skalní údolí, břehy rybníků, lesní cesty či zákoutí měst nabízejí výjimečnou podívanou. Někdy je to až dechberoucí barevná scenérie, jako ta na snímku, pořízeném vloni u rybníku Vidlák. Poměrně dlouho trvá, než se listy stromů řádně zabarví, a když na to dojde, což je akorát teď, máte jen několik málo dnů na to, abyste vyrazili do přírody a žasli. Někdy ani nestihne vyjít sluníčko. I letos meteorologové až do neděle 23. října předpovídají mraky a déšť. Jestli to ale v neděli a v pondělí vyjde, tak to budou možná nekrásnější dny letošního podzimu. Pak už přijdou dva tři ranní mrazíky a vítr … a barvy podzimu budou rychle dole. Na tento zázrak přírody nyní čekají desítky fotografů, o víkendu jich možná bude plný Český ráj!
Foto týdne/říjen 2016/01
STAROSTOVÉ PRO LIBERECKÝ KRAJ: REPUBLIKOVÝ FENOMÉN
V některých obcích až zdrcující vítězství, v Libereckém kraji celkově Starostové pro Liberecký kraj zvítězili nad druhým ANO 2011 o patnáct procent, tradiční strany zůstaly v poli poražených. Starostové jsou tak republikovým fenoménem, nikde jinde není tak výrazně úspěšné ryze regionální hnutí. Po čtyřech letech vlády nad krajem navíc ještě posílili, když dostali o deset tisíc hlasů víc než při minulých volbách, což je výraz mimořádné důvěry voličů. Důvěry zavazující. S 18 hlasy v 45členném krajském zastupitelstvu to bude především na nich, kam bude náš kraj dále směřovat. V Turnově nás může těšit, že starosta Tomáš Hocke se stal nejúspěšnějším krajským kandidátem, když z 20. místa na kandidátce přeskočil díky preferenčním hlasům na 3. místo. Na snímku je se současným a pravděpodobně i budoucím hejtmanem Martinem Půtou.
Foto týdne/září 2016/04
FENOMÉN LEGO VE ŽLUTÉ PONORCE
Zhruba tři desítky dětí začaly poslední zářijovou středu v turnovské Žluté ponorce se stavbou městečka z legendární stavebnice Lego. „Měli jsme k dispozici 500 kilogramů lega, což je asi 220 stavebnic. Akce probíhá pod patronací dětského odboru českobratrské církve, jejím smyslem je, aby děti něco společného vytvořily společně s rodiči. A to se povedlo, poslední den večer už u nás pracovalo hodně tatínků a maminek, aby se vše stihlo do sobotní vernisáže,“ přibližuje Tomáš Zakouřil, ředitel turnovského Střediska pro volný čas Žlutá ponorka. Na ploše kulturního sálu vzniklo městečko, kde nechybělo koupaliště v Maškovce, kostel Panny Marie či zdejší letní kino. Městečkem jezdil vláček, ve vzduchu nad ním kroužila letadla a helikoptéry, legendární stavebnice zase udělala radost desítkám lidí. „V každém městě je stavebnice týden, v neděli musíme naše městečko rozebrat a bedny se stavebnicemi se stěhují do Havlíčkova Brodu. Každá ze zastávek je pečlivě zdokumentovaná, více najdete na webu jednoty bratrské. Ty nejlepší práce našich dětí jsme ocenili drobnými dárky,“ doplnil Zakouřil. Web má adresu www.cb.cz/legoprojekt. Více fotografií najdete na FB TvA.
Foto týdne/září 2016/03
TURNOV ŽIJE!
Nadšení několika lidí, kteří stáli u zrodu myšlenky spojit všechny kulturně aktivní jednotlivce, spolky, soubory, kapely ad. a u příležitosti vzpomínky na Václava Feštra obnovit v novém formátu legendární Turnovskou pecku, přineslo ovoce. Nultý ročník Kulturnova, který se odehrál na Střelnici v sobotu 17. září, se vydařil, o tom není pochyb. Odezvu našel u obyvatel města a okolí, kteří přišli v hojném počtu. Dvanáctihodinový program načal Big band ZUŠ a ukončila popůlnoční afterparty. Program probíhal na několika místech kulturního centra, žilo to tu jako možná nikdy v novodobé historii Střelnice. Letošní Kulturnov měl několik vrcholů, pro někoho to mohl být koncert jazzmanů kolem Pepy Uchytila, pro jiné zaznamenáníhodné vystoupení Mackie Messer Klezmer Bandu (Jarda Kotek – na snímku s Veronikou Mirekovou – se nové Střelnici roky vytrvale vyhýbal), úžasné bylo vystoupení souboru Nakafráno, jehož členky shrnuly vtipně život ve městě z pohledu kultury a sportu (viz první video z akce na YouTube TvA),  blok Zahrada dal vzpomenout osobnosti V. Feštra, závěrečné Grand finále v režii Martina Hyblera a pěveckého sboru Musica Fortuna jen potvrdilo fakt, že Turnov žije! Více se akci roku 2016 budeme věnovat v samostatném článku.
Foto týdne/září 2016/02
TURNOV VYPROVODIL VÁCLAVA ŠOLCE NA POSLEDNÍ CESTU
Poslední rozloučení s prvním polistopadovým starostou města a velkou morální autoritou se uskutečnilo v pátek 9. září odpoledne v kostele P. Marie. Václav Šolc zemřel ve čtvrtek 1. září v dopoledních hodinách ve věku 88 let. Na poslední cestu ho přišly vyprovodit desítky lidí, osobnosti z veřejného života, přátelé, rodina… K poslednímu rozloučení se ještě vrátíme v samostatném článku.
Foto týdne/září 2016/01
NOVÝ ŠKOLNÍ ROK JE TADY
Ve čtvrtek 1. září 2016 vyrazilo v Libereckém kraji do prvních tříd základních škol 5 500 dětí. V Turnově to bylo 226 prvňáčků. Nejvíce jich je v ZŠ v ulici 28. října - 77, pouze o tři méně jich přivítali v ZŠ v Žižkově ulici. Do ZŠ Skálova, resp. na odloučené pracoviště v Alešově ulici chodí 52 žáků prvních tříd, do Mašova 17 a v ZŠ ve Zborovské ulici mají 6 prvňáčků. Snímek je z prvního vyučovacího dne v ZŠ v Alešově ulici. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/srpen 2016/05
OPEN AIR V LOKOMOTIVNÍM DEPU
Lokomotivní depo Turnov bylo v sobotu 27. srpna zázemím další akce. Nezaměnitelné prostředí vagonů, lokomotiv, kolejí a výhybek tentokrát hostilo setkání tří kapel pod širým nebem. Postupně si na podiu z nákladního železničního vagonu zahráli Ovčie Kiahne, Lety mimo a Snap Call. Prvně jmenovaná kapela v čele s frontmanem Honzou Bílým (na snímku) vystřihla i písně z nové desky nazvané Haló, tady je Luciper. O tom ale víc v samostatném článku. V lokomotivním depu, tentokrát v atraktivních prostorách uvnitř, se letos uskuteční ještě koncert jedné z našich nejoriginálnějších zpěvaček - 12. listopadu zde vystoupí Jana Uriel Kratochvílová (Copánky, V stínu kapradiny, Publikum tvé jsem já…).
Foto týdne/srpen 2016/04
PÁTKY PŘED STŘELNICÍ MĚLY ÚSPĚCH
Prázdninové páteční podvečerní pořady před Střelnicí měly podle jednatele KC Turnov Davida Peška mezi lidmi úspěch. Byly pestré, hrálo se tu divadlo, folk, bigbít, zazněly i moravské lidové písničky u cimbálu. Pravidelně přicházelo okolo stovky lidí, vstupné se neplatilo. V pátek 19. srpna zde vystoupil Cirkus TeTy s představením Bedřich. Dvě vzdušně akrobatky Katka Klusáková a Pavla Rožníčková předvedly dokonalé akrobatické divadlo. Visely postupně na šálách, na hrazdě a na vysokém double cloudu, což jsou dvě houpačky z lan. Pro diváky velmi atraktivní podívaná, pro obě aktérky velmi fyzicky náročné vystoupení… (Další snímky z představení najdete na Facebooku TvA.)
Foto týdne/srpen 2016/03
FOTBALOVÝ PODZIM JE TADY
Nedělním zápasem s Přední Kopaninou, místem, které je na dohled pražskému letišti Václava Havla, začal další ročník fotbalové divizní soutěže. Pro mužstvo Turnova již desátý v řadě, což lze jistě považovat za úspěch. Zvlášť v posledních ročnících tým hraje klidný střed tabulky, má několik opor v čele s nestárnoucím Papouškem a gólmanem Hykou, letos s novými posilami, především agilním navrátilcem z Rakouska Kaiserem. První podzimní zápas Turnovští zvládli napůl. Po remíze v řádné hrací době podlehli na penalty… Více v samostatném článku.
Foto týdne/srpen 2016/02
SLÁMOVÁNÍ A MIG 21
O uplynulém víkendu proběhlo ve Šťastné zemi Slámování; a byla to krásná akce. Počasí přálo a ve slámě (a se slámou) si hrály děti, ale i jejich rodiče a prarodiče a „uslámovány“ byly krásné objekty. Hodně si jich lidé odnesli domů, některé stále zdobí Šťastnou zemi a stojí za vidění. Slavnosti slámy ale nekončí, naopak pokračují pátečním koncertem (12. srpna) kapely MIG 21, která zahraje od 17.00 hodin. Od 15.00 hodin navíc ještě vystoupí turnovský Big Band. I na tento den je připraven animační program jako dobývání hradu Trosky a hradu ze slámy, ve stodole bude otevřena oblíbená Tomova dílna na dřevěné zbraně a hračky. Areál bude mít otevřeno od 9.00 do 20.00 hodin. Do 12.00 hodin bude možnost vstupu do parku za běžné vstupné, včetně rodinných vstupenek, a návštěvníci zde budou moci zůstat po celý den. Prostor pro koncert bude oddělený a vstup tam bude možný jen se vstupenkou na koncert. Ta je také celodenní a umožňuje tedy užít si celý den v parku včetně koncertu. (mf)
Foto týdne/srpen 2016/01
KDYŽ KRAJINU POD VÁMI ZALIJE RANNÍ SLUNCE…
Vstanete kolem půl páté ráno, v pět už musíte být na srazu v Sedmihorkách. Pak se jede na místo startu a zhruba kolem tři čtvrtě na šest jste již ve vzduchu. Slunce ještě nevyšlo, byť už o sobě za vrchem Tábor dává hodně vědět. Ranní mlhy, lidé spěchající do zaměstnání, štěkající psi, stavení ve vesnicích i o samotách, někde idylka, jinde neuvěřitelný nepořádek. Nic vám neunikne. Let horkovzdušným balonem je ideální pro sledování všeho na zemi i na nebi. Zhruba po hodině přistanete, pomůžete složit balon, letíte-li poprvé, čeká vás slavnostní křest a povýšení do šlechtického stavu, protože podle pradávného zvyku jsou všichni, kdo balonem letěli, šlechtici. Po osmé jste zpět v Sedmihorkách a den teprve začíná. Bude dlouhý a intenzivní, stejně jako neopakovatelný prožitek z chvíle, kdy krajinu pod vámi zalilo ranní slunce. To je nepřenosné, nejlépe zažít na vlastní kůži. Snímek (Věžický rybník v pozadí s Troskami) a další fotografie, které najdete na Facebooku TvA, jsou z ranního letu v úterý 26. července z Radvánovic do Libošovic. Další informace najdete na www.vyletbalonem.cz.
Foto týdne/červenec 2016/04
CAVEMAN ZAPLNIL LETNÍ KINO
Turnovské letní kino je jedním z fenoménů regionu. Krásné, opravené, vsazené do zeleně a přitom v centru města. Filmy promítané na velké ploše mají atmosféru, kterou jinde nezažijete. Má ale jednu nevýhodu: Co je jinde bráno za dobrou návštěvu, tady vypadá, že na akci skoro nikdo nepřišel. Mnoho pořadatelů již na tohle doplatilo, na „klubové“ akce prostě prostor vhodný není. „Když jsme přišli s nápadem Festivalu na Jizeře, jehož jednotlivé pořady by se konaly v turnovském letním kině, obavy byly. Nakonec to ale vypadá, že se nápad u lidí ujal, na strhující divadelní představení Caveman přišlo v úterý 19. července na sedm stovek lidí, kino bylo zaplněno, atmosféra výborná, zatím u nás vládne velká spokojenost,“ říká Luboš Hruška z liberecké společnosti Pear AG, která Festival na Jizeře připravuje. V letním kině se ještě uskuteční koncert skupiny Spirituál Kvintet (18. srpna) a divadelní představení S Pydlou v zádech (8. září). Plné letní kino ale jistě bude i o Filmovém víkendu, který pořádá KCT od 5. do 7. srpna. (Další snímky z představení Caveman najdete na FB TvA.)
Foto týdne/červenec 2016/03
TURNOVSKÁ KAPELA PŘEKRAČUJE HRANICE REGIONU
Po skupinách De Bill Heads, Funk Corporation, Ovčie Kiahne či Mackie Messer Band je tu další turnovské hudební uskupení, které zdárně nahlíží za humna. O kapele Snap Call už toho bylo napsáno poměrně dost, naposledy málem vystoupila jako předkapela legendárních AC/DC při jejich květnovém koncertu v Praze. Nestalo se, ale turnovská partička se zapsala do povědomí dalším desítkám fanoušků, což mj. vede k účasti na prestižních letních hudebních festivalech. A kluci nezahálí. Nedávno si střihli noční v turnovské Střelnici a výsledkem je jejich nový klip Blueberry. Více v samostatném článku. (Snímek je z natáčení klipu.)
Foto týdne/červenec 2016/02
UŽ ZASE JEZDÍ!
Turnovská parní lokomotiva řady 310 už opět od soboty 9. července brázdí Český ráj. Čtyři prázdninové soboty ji najdete na trase Turnov – Rovensko pod Troskami a Turnov – Semily. „O první prázdninovou jízdu byl velmi slušný zájem, jedním směrem vždy jelo kolem 220 lidí, v Semilech jsme museli opakovat pro velký zájem divadelní představení,“ hodnotí letošní první prázdninovou jízdu Josef Semecký z Klub přátel železnic Českého ráje, který parní lokomotivu provozuje. Specialitou českorajských letních parních jízd je železniční divadlo, které ve speciálně upraveném vagonu hrají pro děti členové loutkářského souboru Na Židli. Hraje se vždy v Turnově a v obrátkových stanicích. Parní vlak ještě pojede o sobotách 23. července, 6. a 27. srpna. Více najdete na www.3100134.cz.
Foto týdne/červenec 2016/01
TŘIADVACET KOSTÝMOVANÝCH PRŮVODCŮ ZPESTŘUJE NÁVŠTĚVU HRUBÉHO ROHOZCE
Letošní poněkud nestálé jaro a počátek léta památkám svědčí. Občasná přeháňka nebo ochlazení lidi vyženou z koupališť a ti se začnou zajímat, kde je něco zajímavého k vidění. O svátcích 5. a 6. července se tak pravidelně každým rokem zvedá návštěvnost hruborohozeckého zámku. „Už několikátou sezonu v těchto dvou dnech pořádáme kostýmované prohlídky. Přichází tak každý den v průměru osm až devět stovek lidí a letos tomu nebude jinak,“ hodnotí Jiří Holub, kastelán na Hrubém Rohozci. V letošním roce netradiční prohlídky probíhají ve dvou okruzích, návštěvníkům se postupně představí 23 kostýmovaných průvodců, každý navíc v šatech z jiné doby… V průměru na Hrubý Rohozec v sezoně denně zavítá do tří set zájemců o prohlídku, doprovodné akce jsou tak kýženým zvýšením návštěvnosti. Letos zde zaznamenali i návštěvnický rekord, to když tady 7. května na zkoušku uspořádali dětský den. „Přišlo na čtrnáct stovek lidí, bylo to opravdu výjimečné. Akce měla velký ohlas, tak jsme se rozhodli, že ji v sobotu 6. srpna zopakujeme. Vstupenka bude platit do celého areálu, v parku bude jarmark, bude tu hrát hudba, připraveno bude několik divadelních představení, k tomu dobré jídlo a pití,“ zve na zámek kastelán. Hrubý Rohozec ročně přivítá kolem 27 tisíc návštěvníků.
Foto týdne/červen 2016/05
MAŠKOVKA JEDE!
Dva tropické dny s teplotou nad třicet stupňů Celsia – čtvrtek 23. a pátek 24. června – znamenaly dvě rekordní návštěvy na koupališti v Maškově zahradě. Podle manažera areálu Tomáše Špinky sem přišlo ve čtvrtek 1 250 lidí a v pátek dokonce 1 750! Maškovka tak prochází první zatěžkávací zkouškou. Jak vypadají první zkušenosti? I při tomto počtu lidí si je kde zaplavat a zchladit se. Více lidí se kupí pod tobogany, plavecké bazény jsou volnější. Vlastní areál je poměrně velký, stále je kam rozprostřít deku. Dětské brouzdaliště je plné, ale i tady je ještě prostor. Fronty jsou u občerstvení, což je logické, v tropickém vedru nejsou vytížena další sportoviště. Voda je třpytivě čistá, v tropických dnech byl vypnut ohřev, i tak byla voda teplá až dost. Další snímky najdete na Facebooku TvA, sem pište i své postřehy a náměty, určitě nezapadnou…
| Přejít na stranu 1 2 3 4 518 | Zobrazuji 1-30 |
Uživatel: Neregistrovaný

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS