Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - zimni cesky raj
Fotogalerie
Fotografie týdne
obrázků seřazených
Foto týdne/říjen 2014/05
ČESTNÝ OBČAN VÁCLAV ŽATEČKA
V rámci oslav svátku 28. října jsou tradičně předávány nejvýznamnější ocenění města. V Turnově jsou to ceny obce a čestné občanství. To bylo letos uděleno akademickému malíři Václavu Žatečkovi. Rodák z jižní Moravy do Turnova přišel v roce 1968, nejdříve učil výtvarnou výchovu na Lidové škole umění, poté byl dlouholetým pedagogem Střední uměleckoprůmyslové školy. V letech 1990 až 2001 byl ředitelem této školy. Prosadil zde mj. nový obor – umělecké odlévání kovů, zasadil se o rekonstrukci historické budovy a také se podílel na organizační a obsahové přípravě Vyšší odborné školy – restaurování kovů. Na snímku z městského divadla je se symbolickým klíčem od městských bran. Více o něm si můžete přečíst v samostatném článku z projektu Češi Českého ráje.
Foto týdne/říjen 2014/04
NEJKRÁSNĚJŠÍ VÝHLED JE Z KOŠE BALONU
Říká se, že svět je nejkrásnější z koňského hřbetu, možná by se k tomu slušelo přidat, že ještě také z koše horkovzdušného balonu. Když balon plave vzduchem a jen čas od času vás ze snění vyruší řízný zvuk hořáků, které do nitra balonu naženou další dávku plynu, když cítíte na svých tvářích svěží vánek a zbytek posádky významně ztichne, protože pro tu nádheru kolem vás není potřeba slov, je to zážitek, který ve vás zůstane pěkně dlouho. Letošní rok balonářům prý moc nepřeje, teplé jaro a léto plné oparů a nízké oblačnosti. Na svátek vzniku naší samostatné republiky 28. října ale počasí vyšlo bez kompromisů. Ráno mrazík, opar pomalu stoupal do vycházejícího slunce a přelet Český rájem stál opravdu za to (viz snímek Trosek). Nejlépe, když to také vyzkoušíte. Podívejte se na www.vyletbalonem.cz, létají celoročně!
Foto týdne/říjen 2014/03
FENOMÉN VOLEJBAL S POZVÁNKOU NA ČTVRTEK
Utkání od utkání turnovští volejbalisté přepisují historické kroniky. Už loňský postup do druhé ligy byl malou senzací. Když soutěž vyhráli s tím, že to zkusí v první lize, mluvilo se o jistých možnostech a mantinelech. Že tým z Českého ráje ale tabulku ligy po prvních pěti kolech povede, to čekali jen notoričtí optimisté. „Je pravda, že takovýto vstup jsme nečekali, ale je dobře, že se nám takto daří a z hráčů mohla spadnout určitá nervozita. Myslím, že se nám vydařila kvalitní letní příprava a tým se povedlo před sezonou vhodně doplnit, díky čemuž máme na každý zápas připraveno 12 vyrovnaných hráčů,“ uvedl trenér Honza Šimůnek. Volejbalisté na domácí palubovce před bouřící halou TJ ve Skálově ulici v pátek 17. října porazili České Budějovice 3:2 a den poté i stejným rozdílem Dobřichovice. Ve čtvrtek 23. října se v turnovské hale odehraje další volejbalový svátek. V rámci 2. kola Českého poháru tady prvoligový tým Turnova nastoupí proti AERU Odolena Voda, což je úspěšný extraligový celek, mj. sedminásobný mistr ČR! Utkání začíná v 18.30 hodin.
Foto týdne/říjen 2014/02
KDO Z NICH DOJDE DO CÍLE? DOZVÍTE SE NA TVA ON-LINE
Lídři politických stran a hnutí nadcházejících komunálních voleb v Turnově. Kdo z nich dojde až do cíle a stane se novým starostou na další čtyři roky? Pro jejich objektivní představení jsme se na TvA snažili udělat maximum, každý z lídrů, resp. každý z kandidujících subjektů měl na TvA svůj prostor. Bylo na každém, jak ho uchopí. Nyní je již vše v rukou voličů. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek 10. října v době od 14.00 do 22.00 hodin. V sobotu 11. října můžete přijít volit v době od 8.00 do 14.00 hodin. Redakce TvA jako vždy v případě mimořádných událostí připravuje on-line vysílání, které začne v sobotu 11. října po 14. hodině.
Foto týdne/říjen 2014/01
KOULENÍ CHLEBA II
Na šest stovek lidí, hlavně rodin s dětmi, našlo cestu v sobotu 4. října na sjezdovku ve Struhách, kde se uskutečnil druhý ročník netradičních závodů v koulení chleba. Slalom s tříkilovým pecnem si vyzkoušelo 150 závodníků včetně olympijského vítěze a současného televizního moderátora Romana Šebrleho. Jak uvedl Jiří Mikula, majitel známé turnovské pekárny a cukrárny, touto akcí chtějí pořadatelé upozornit na kvalitu potravin, a to především tu, která do domácností putuje z velkovýroben za ceny, které jsou v přímém rozporu s opravdu kvalitními výrobky. Více přineseme v samostatném článku. Na snímku jsou jedni z nejmenších soutěžících.
Foto týdne/září 2014/04
JEDEN DEN V TURNOVĚ 2014
Tři turnovské základní a čtyři školy střední se zapojily do fotografického projektu Jeden den v Turnově. Ten probíhá pod záštitou Muzea Českého ráje a starosty města Tomáše Hockeho. Jedenatřicet dětí a studentů fotografovalo v úterý 23. září život ve městě. Fotografický tým z každé školy zpracovával téma, které si účastníci sami vybrali. Jedna skupina fotografovala běžný život v ulicích, další památky, úřady, pacienty v nemocnici, děti ve školce, nebo cestující na nádraží. Výsledkem bude reprezentativní soubor fotografií, který postihne život v Turnově v jednom jediném dnu. Soubor bude jako vzkaz příštím generacím přílohou kroniky města a bude také veřejně prezentován. Poprvé se s výsledky práce -náctiletých můžete seznámit v pátek 3. října od 17.00 hodin v Kamenářském domě v Muzeu Českého ráje. Více v samostatném článku. (Na snímku je část účastníků projektu před Kamenářským domem.)
Foto týdne/září 2014/03
VÍKEND VE ZNAMENÍ ŠKOLNÍCH SLAVNOSTÍ
Po čtyřiceti letech mají Daliměřice novou mateřskou školu. Byla dokončena a slavnostně předána přesně po roce od položení základního kamene. „Vloni na podzim tomu nikdo moc nevěřil, že se nám mateřskou školu podaří postavit v průběhu jediného roku. Povedlo se, musíme poděkovat stavební firmě Brex, že výstavbu v termínu zvládla, i když právě kvůli termínu dokončení s ní nyní vedeme spor. To ale nic nemění na skutečnosti, že díky ní dnes můžeme školku otevřít,“ uvedl na setkání v sobotu 20. září starosta Turnova Tomáš Hocke. Waldorfská mateřská škola je postavena velmi nápaditě, připomíná barevné kostky rozházené na louce. „Když s prvním návrhem architekt Šonský přišel, všichni byli v šoku. Přece jen jde o poměrně členitou stavbu, a to včetně střech. Nakonec myslím, že se nám vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Doufám, že veřejnost i děti školku přijmou, já sám jsem rád i třeba za takovou drobnost, jako je stožár na státní vlajku před vchodem. I to ale svědčí o tom, že jsme přemýšleli i o detailech. Teď je důležité, aby se tady učitelky i děti dobře zabydlely a za rok za dva můžeme vše s odstupem opravdu objektivně zhodnotit,“ dodal starosta. Stavba včetně vnitřního zařízení přišla na 21 mil. Kč, hrazena byla z rozpočtu města, na školní zahradu se městu podařilo získat dotaci z Evropské unie, resp. z fondu životního prostředí.
V těchto dnech to nebyla jediná „školní“ slavnost. V pátek 19. září se uskutečnil rodinný den v ZŠ v Alešově ulici. Budova zdejší školy prošla v posledním roce zásadní opravou, nová fasáda, vnitřní vybavení i rozšířená zahrada jsou dobrým příslibem pro další generace školáků… (Na snímku jsou děti u vodního prvku v zahradě daliměřické školky. V albu na Facebooku TvA najdete další fotografie z obou akcí.)
Foto týdne/září 2014/02
DIVADLO ŽIJE!
Pýchou Turnova je bezesporu zdejší divadlo. Málokdo by v patnáctitisícovém městě čekal takový architektonický skvost. Divadlo letos slaví 140 let od svého vzniku. Je prý třetím nejstarším kamenným divadlem v Čechách. Stavělo se jako zmenšená kopie Prozatímního divadla v Praze. A díky divadlu je v Turnově dlouhodobě bohatý divadelní život. V každé generaci se najde patra lidí, pro kterou jsou pomyslná „prkna, co znamenají svět,“ důležitá... 
Poslední větší rekonstrukce divadla proběhla na začátku 80. let minulého století, intenzivně se tu pracovalo také v 90. letech a na přelomu tisíciletí. Letos v létě bylo přečalouněno obložení stěn vstupního foyeru a potřebnou údržbu dostal také skvostný křišťálový lustr zavěšený u stropu. V rámci slavnostního večera v pátek 12. září zazněl autentický projev z otevření divadla v roce 1874, krátkým pásmem se představil pěvecký sbor Antonín Dvořák (na snímku), který před 140 lety při zahájení provozu také účinkoval, a na závěr se autorskou hrou Bert a Naďa představil dětský soubor Kámoš drámoš ze ZUŠ Turnov. Závěrečný mohutný aplaus zaplněného hlediště mladým hercům je dobrým příslibem do dalších 140 let zdejšího divadla a lidí kolem něj.
Foto týdne/září 2014/01
DVACETILETÍ TURNOVSKÉHO FOKUSU
Když na počátku 90. let minulého století vzniklo neziskové zařízení pro péči o duševně a mentálně postižené – Fokus Praha, přidalo se k němu i několik dalších do té doby samostatně pracujících skupin v Táboře, Liberci, Mladé Boleslavi a jinde. A také v Turnově. Fokus Turnov má za sebou 20 let úspěšné práce, zařízením prošlo od té doby kolem pěti desítek klientů, v současné době jich do samostatného objektu v zadním traktu bývalého domova mládeže ve Skálově ulici dochází kolem dvaceti. „Jsme rádi, že konečně máme vlastní střechu nad hlavou, a doufejme, že ve spolupráci s městem či krajem dojde i na rekonstrukci objektu,“ uvedla na slavnostním setkání v pátek 5. září Luďka Kanclířová, která zařízení vede již 13 let. Ta vzpomněla i na předchozí působení v budově tzv. štábu v bývalých kasárnách, poté Fokus dlouhodobě fungoval v patře Bia Ráj v Žižkově ulici, na současném místě, které je, jak všichni doufají, definitivní, pracují od roku 2011. Fokus nabízí duševně a mentálně hendikepovaným socializační program, různé doplňkové činnosti, zejména duševně nemocní se často i díky spolupráci s Fokusem dokáží vrátit do běžného života. „Naším asi největším problémem, kromě potřeby rekonstrukce domu, je každoroční nejistota na konci roku, kterou obdobně zažívají i ostatní neziskovky. Nikdy nemohu dát našim současným šesti zaměstnancům jistotu, že peníze na provoz dostaneme i v příštím roce. Já doufám, že tohle se konečně změní. Nově budou vše financovat kraje, my jsme organizací, která je zahrnuta do základní sítě těchto služeb, tak doufám, že se podmínky zlepší,“ hodnotí současnou situaci Luďka Kanclířová. Nutno dodat, že by si jistotu a klid pro další práci Fokus po dvaceti úspěšných letech zasloužil. Jde o velmi důležitou a občas možná plně nedoceněnou nabídku aktivit pro naše spoluobčany, kteří v životě měli o něco méně štěstí než my ostatní… (pch). Na snímku jsou klienti Fokusu při divadelním představení, ve kterém si zahráli na rapery. Druhá zleva nahoře je Luďka Kanclířová.
Foto týdne/srpen 2014/04
HRADOZÁMECKÁ NOC ROZSVÍTILA HRUBÝ ROHOZEC
Každý rok se na Hrubém Rohozci v rámci Hradozámecké noci, která se letos uskutečnila v sobotu 30. srpna, snaží přicházet s něčím novým. Vloni to byly scénky ze života služebnictva, letos se netradiční noční prohlídky odvíjely pod heslem „Budiž světlo!“. Na jednotlivých zastaveních se návštěvníci, kterých dorazilo zhruba 250, mohli seznámit s tím, jak před sto lety tehdejší služebnictvo a panstvo reagovalo na zavedení elektrického proudu do zámku. Scénář k humorným scénkám napsal sám kastelán Jiří Holub a účinkovali v nich průvodci zámkem. Někdo v kostýmu uklizečky, služky či správcové, jeden byl za faráře, další za zámeckou paní. Asi nejvtipnější scénky zobrazovaly služku, která s bandaskou přišla na zámek pro proud na svícení, když už nejsou svíčky, že prý si má nabrat do bandasky do zásoby. Skvělý byl i soubor dvou uklizeček, kdy jedna chtěla použít moderní vysavač, a druhá byla přesvědčená, že ji hadice určitě „vcucne“ (na snímku)… Jak při prohlídce zaznělo, pravdou je, že zavedení elektřiny bylo tehdy malou senzací. Předtím lidé většinou chodili spát po setmění a teď… „z hraběcího salonku jsou slyšet hlasy skoro až do rána a pan hrabě sedí v pracovně nad knihami až dlouho do noci…“ Na zámku nyní na příští víkend chystají prohlídky ve stylu putování za renesancí, potom skončí sezona a návštěvníci se budou moci vrátit zase na vánoční a novoroční svátky. Podle kastelána Jiřího Holuba je letošní návštěvnost na Hrubém Rohozci srovnatelná s tou loňskou. Dosud dorazilo necelých 21 tisíc zájemců o prohlídku, roční návštěvnost činí v průměru 23 až 25 tisíc lidí. Další fotografie z letošní srpnové noční prohlídky najdete v albu na Facebooku TvA.
Foto týdne/srpen 2014/03
ŠŤASTNÁ ZEMĚ V OBLEŽENÍ
Na pět tisíc lidí přijelo v neděli 24. srpna do Šťastné země na koncert kapely Kryštof v čele s Richardem Krajčem. Jednalo se tak společně s tradičním jarním zahájením turistické sezony o nejnavštívenější letošní akci v Českém ráji. Nápor zájemců o koncert vrcholil necelou hodinu před začátkem, jen díky dopravním policistům doprava úplně nezkolabovala, parkoviště přímo v areálu Šťastné země nestačilo, auta tak byla odstavená, kde to šlo. „O velkém zájmu lidí jsme věděli dopředu, měli jsme přes čtyři tisíce prodaných vstupenek v předprodeji, domnívám se, že jsme pro spokojenost návštěvníků udělali, co jsme mohli,“ uvádí správce areálu Pavel Faltus. Podstatně byla rozšířena plocha hlediště přírodního divadla, stánků s občerstvením bylo nakonec možná i o trochu víc, než bylo potřeba. Dvouhodinový koncert si užívali zástupci všech věkových generací, většinu písní zpívali dohromady s kapelou, kterou v podstatě obstoupili, že muzikanti hráli uprostřed velkého kruhu. Atmosféra byla nicméně vynikající, Krajčo a spol. si koncert viditelně vychutnávali, vtípky mezi písničkami nebraly konce. A konce nebrala ani následná autogramiáda. Richard Krajčo byl v obležení zájemců o podpis ještě večer před 20. hodinou! „Tenhle koncert se pro nás stává opravdu prestižním, stejně jako vloni se i tentokrát i při velkém počtu lidí podařilo vykouzlit vynikající atmosféru. Sám Krajčo oznámil, že v příštím roce si kapela dá pauzu, budou tvořit nový repertoár, odpočinou si a nebudou koncertovat. Kromě jediné výjimky, a tou by měla být opět Šťastná země!“ dodal Faltus. Více se mimořádnému koncertu budeme věnovat v samostatném článku, na snímku R. Krajčo ukazuje dort, který kapela dostala od fanoušků.
Foto týdne/srpen 2014/02
BLACKMORE´S NIGHT NA SYCHROVĚ
Přes dva tisíce lidí našlo cestu v pátek 15. srpna do areálu sychrovského zámku. Krátce před 21. hodinou tu začal koncert kapely BLACKMORE´S NIGHT v čele s legendárním kytaristou Deep Purple Ritchie Blackmorem a jeho manželkou, zpěvačkou, textařkou a multiinstrumentalistkou Candice Night. Potemnělé nebe s lehce nasvícenými siluetami romantického zámku přesně zapadaly do specifického hudebního žánru, složeného z melodií období renesance, zvuků středověku a rytmů evropské lidové hudby. Kapela zahrála i své největší hity z alba Shadow of the Moon, příchozí mohli být spokojeni.
 „Jsem rád, že i přes nepřízeň počasí, když se jen asi dvě hodiny před začátkem Sychrovem prohnala vydatná dešťová přeháňka, lidé přišli. Koncert se nesl v pohodovém duchu bez nějakého spěchu a stresu, příjemně bylo i v zákulisí. Členové kapely i jejich doprovod byli velmi spokojeni s ubytováním i dalšími službami. Když to srovnám s jejich vystoupením před pěti lety, bylo to opravdu v pohodě,“ hodnotí za pořadatele Pavel Mikez. 
V případě koncertu BLACKMORE´S NIGHT šlo o jejich jediné letošní vystoupení v České republice. Koncertní turné 2014 pro ně začalo v květnu v USA, potom se přesunuli na několik koncertů do Evropy, konkrétně do Německa, kam se vraceli i z vystoupení na Sychrově. Na konci prázdnin je čeká vystoupení v Polsku, turné zakončí v říjnu v Německu.
Další snímky z koncertu najdete v albu na Facebooku TvA.
Foto týdne/srpen 2014/02
DÁDA DĚTEM
Zhruba tisícovka lidí včetně dětí dorazila v sobotu 9. srpna na zahajovací den letošních Slavností slámy ve Šťastné zemi v Radvánovicích. Den plný her ozdobila svojí přítomností Dáda Patrasová (na snímku), která nadchla především úplně malé děti, které ji znají z televizní Kouzelné školky. Velmi brzo se spojilo jeviště s hledištěm, děti tančily a zpívaly s Dádou společně. V areálu Šťastné země najdete desítky slaměných soch, například je tady lokomotiva v životní velikosti, chobotnice, ponorka, lev, ale třeba i velký budík či slunečníky. Od jara zde funguje jedno z největších lanových center v republice. Šťastná země se nyní připravuje na vrchol sezony, v neděli 24. srpna tady vystoupí Kapela Kryštof s Richardem Krajčem. Více fotografií najdete na Facebooku TvA.
Foto týdne/srpen 2014/01
120 LET ROZHLEDNY NA HLAVATICI
Asi se na Turnovsku nenajde nikdo, kdo by alespoň jednou nebyl na rozhledně na Hlavatici. Je to jedno z nejznámějších míst v přímém okolí města s krásným rozhledem. Při dobré viditelnosti vidíte hřebeny Jizerských hor a Krkonoš, Ještěd, Bezděz, Ralsko, ale i třeba Říp a České středohoří. A samozřejmě je odsud Turnov jako na dlani. Jednotlivé ulice, domy i významné stavby jsou k vidění ze zajímavé perspektivy. Ročně rozhlednu navštíví kolem šesti tisíc lidí, návštěvníkům slouží už 120. let. Více v samostatném článku.
Foto týdne/cervenec 2014/04
LÉTO. TÁBORY A KEMPY…
Čtrnáct německých a šestadvacet českých dětí má za sebou prázdninový kemp, který se uskutečnil v předposledním červencovém týdnu v rekreačním zařízení Palda v Rovensku pod Troskami. „Jednalo se o poslední společnou část projektu s partnerským městem Ottendorf-Okrilla v Sasku. Díky němu má turnovská Žlutá ponorka opravené interiéry i nové vybavení a podobně na tom jsou i v Německu,“ shrnuje vedoucí prázdninového kempu Tomáš Špinka. Podle něho ale minimálně stejně důležité je osobní setkávání dětí z obou stran hranice. Z české strany se do projektu „Společná cesta k přírodním vědám“ zapojili žáci všech tří turnovských základních škol, konkrétně v případě prázdninového kempu to byly děti ze ZŠ ve Skálově ulici. „Po celý týden jsme pro ně měli připraveny různé aktivity včetně návštěvy liberecké iQLandie. Chvíli trvalo, než se německé děti osmělily a zvykly si na jiné prostředí, když jsem ale v závěru viděl, jak si vzájemně vyměňují adresy, určitě tento projekt splnil účel. Škoda, že šlo zatím o poslední aktivitu, budeme muset hledat možnosti, jak podobné setkání uskutečnit i v příštím roce, protože nás děti o to žádaly,“ doplnil Špinka. (Společný snímek účastníků prázdninového kempu byl pořízen na vyhlídce nad rovenskou Paldou.)
Foto týdne/cervenec 2014/03
FOLKOVOU NOC NAHRADIL HAPPENING PRO VŠECHNY GENERACE
Příjemnou akcí byl hudební festival Dolánky 2014, který se v prostoru pod Dlaskovým statkem uskutečnil v sobotu 19. července. Kdysi vyhlášenou Folkovou noc pro letošek vystřídal hapenning pro rodiny s dětmi. Kromě doplňkových aktivit zde zahráli i kvalitní regionální kapely a hosté ze zahraničí. Na snímku jsou členové skapunkové skupiny M.A.D. Band z Ruska. Na ně navázala Skampida z Kolumbie a akce vyvrcholila závěrečným muzikantským „sejšnem“, kdy se spojilo hlediště s jevištěm. Podle Martina Bauera z pořádající společnosti Sundisk je pravděpodobně tato forma tou nejvhodnější pro další ročníky legendární akce. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/cervenec 2014/02
FENOMÉN NA ŽIDLI
Osmnáctou sezonu letos hrají loutkáři z turnovského souboru Na Židli a jejich kamarádi o prázdninách dětem v Českém ráji. Začínali v době, když tady v létě prakticky žádné akce nebyly. Roky byla jejich letní představení spjata s hruborohozecký zámkem, nyní loutkáři již druhou sezonu zámek vyměnili za stodolu Dlaskova statku (na snímku), kde hrají každou prázdninovou neděli hned několik představení. A kromě toho loutkáři kolem Petra Záruby letos vyjedou celkem čtyřikrát s parním vlakem, ke kterému je připojen speciální divadelní vagon, a oni tak rozdávají radost dětem na zastávkách. Oslovují již několikátou generaci dětí. „Ve stodole na Dlaskově statku je nám dobře, může pršet, nebo pálit sluníčko, ve stodole je přibližně pořád stejně. Vloni sem v průměru každou neděli chodilo přes sto lidí, rekord v návštěvnosti máme 250 dětí a dospělých během jednoho dne. Letos jsme toho zatím moc neodehráli, ale zájem bude asi podobný, zejména když je často zatažené nebe, tak lidé hledají náhradní program. A loutkové divadlo se vždycky hodí, je to sázka na jistotu,“ zve Petr Záruba. Představení na Dlaskově statku je ideální spojit i s nějakou pohybovou aktivitou, dají se tady půjčit kola, lodě, či koloběžky, lokalita je vyhledávaná bruslaři. Ideální místo pro trávení volného času celých rodin.
Foto týdne/cervenec 2014/01
KARLOVICE SLAVÍ 500 LET
Na snímku tvůrci knihy k pětistému výročí Karlovic (zleva: Slavomír Říman, manželé Jakubcovi, starostka obce Vlasta Špačková a kronikář Jindřich Jakubec). U příležitosti půltisícího výročí se v Karlovicích konal sjezd rodáků, v pátek 4. července hasiči z několika sborů předvedli úchvatnou vodní fontánu na rybníku Roudný na hudbu Bedřicha Smetany (návštěvnost kolem 500 lidí!, video přineseme na TvA), sobotní dopoledne bylo věnováno slavnostnímu setkání občanů spojené s křtem reprezentativní knihy. Po celou sobotu a neděli organizátoři na různých místech obce připravili další bohatý program. K oslavám Karlovic se na TVA ještě vrátíme v samostatném článku.
Foto týdne/cerven 2014/04
DEVÁŤÁCI SE LOUČILI
Je to v turnovské základní škole v ulici 28. října, řečené „dívčajdě“, už tradice trvající pěknou řádku let. A tradice velmi příjemná. Vždy poslední den školního roku se v jídelně sejdou všichni žáci devátých tříd ve slavnostním oblečení a s nimi ředitel školy, učitelé, případně jako letos 27. června zástupci města, knihovny a spolku rodáků. Starosta města Tomáš Hocke vzpomněl na svá školní léta, která prožil v téže budově, a dodnes na ty roky rád vzpomíná, předseda spolku rodáků Otakar Grund deváťákům popřál dobrý vstup do studií na středních školách s tím, že by bylo dobré, aby se mladí lidé poté zase vrátili domů, protože Turnov mladé potřebuje! Ředitel školy Jaromír Frič připomněl žákům některé epizody z jejich školního života a prokázal dobrý přehled o „svých“ svěřencích. Na učitelce třídní, „mluvčí“ žáků i na nich samotných bylo vidět dojetí, které tato chvíle logicky přináší. Učitelé si budou muset zvykat na nové žáky a dnešním deváťákům definitivně skončila první část života. Teď už je to všechno hlavně na nich, jak obstojí, jak si poradí… (Další snímky ze slavnostního rozloučení v ZŠ v ul. října, které bylo korunováno řízkem ze školní jídelny, najdete na facebooku TvA.)
Foto týdne/cerven 2014/03
SLAVNOSTI ROHOZECKÉHO PIVOVARU KAŽDÝM ROKEM LÁKAJÍ VÍC A VÍC LIDÍ
Jestliže vloni přišlo do areálu rohozeckého pivovaru na Slavnosti piva Skalák mezi čtyřmi až pěti tisíci lidmi, letos to bylo ještě o dost víc. Nově upravené nádvoří, nové fasády a logistické centrum, současnost dala zcela zapomenout šedivým budovám nedávné minulosti. Z rohozeckého pivovaru je nyní krásná historická stavba, která láká k návštěvě. V pořadí 17. ročník slavností se v sobotu 21. června povedl. Kromě bohatého doprovodného programu lidé mohli ochutnat celkem 14 druhů piva. Velký zájem byl o pro tuto příležitost uvařená piva speciální - nejvíc se vytočilo patnáctistupňového a kvasnicového piva, a to tolik, že se pivovarští pozdě večer už obávali, že vydatné zásoby speciálů dojdou… Příjemný den ukončil závěrečný ohňostroj. (V samostatném albu na Facebooku TvA najdete fotografie z vystoupení Taneční a pohybové školy ILMA.)
Foto týdne/cerven 2014/02
HEDVÁBNÁ STEZKA: Z MONGOLSKÉ JURTY DO TURNOVA
Unikátní výstava bude k vidění po zbytek letošního roku v turnovském muzeu. Něco podobného zde ještě nebylo. V srdci Českého ráje se můžete vydat po starobylé hedvábné stezce do Asie. Unikátní výstava ze sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze byla zahájena v muzejní galerii ve čtvrtek 12. června. Na její přípravě se podílel tým odborníků z Univerzity Karlovy i samotného Náprstkova muzea. Byla vytvořena velmi cenná putovní kolekce, která již byla představena v Plzni a v Uherském Hradišti. V turnovském muzeu je rozšířena jak o dosud nevystavené artefakty, tak o nová témata. Jsou zde mimo jiné představeny předměty denní potřeby i luxusní artefakty národů Střední Asie. Ze zajímavých exponátů můžeme zmínit například výšivky, součásti oděvu, modlitební koberečky a další textilie typu suzani a ikaty, vlněné koberce nebo šperky kočovných Turkmenů. Návštěvníky zcela jistě zaujme originální kočovnická jurta. Část expozice je věnována jednomu z našich největších orientalistů, Lumíru Jislovi (1921 – 1969), který se narodil ve Svijanském Újezdu a mj. vystudoval turnovské gymnázium. Zabýval se zejména výzkumem památek turkického období v Mongolsku, tibetským a mongolským lamaistickým uměním a ikonografií. Jeho prostřednictví má tedy svoji stopu na ojedinělé výstavě také Turnovsko. (V rámci vernisáže proběhla také částečně improvizovaná scénka, za níž stojí pracovnice muzea, která pojednávala o cestě z mongolské jurty do Turnova – viz snímek.)
Foto týdne/cerven 2014/01
MALOSKALSKÁ NOC 2014: OPRAVDU RODINNÁ POHODA
Na snímku spokojení a nadšení diváci pod pódiem při vystoupení slovenské kapely No Name. Jakoby tento snímek charakterizoval celý festivalový den (Maloskalská noc, sobota 7. června). Dopolední neckyáda, Jizera obklopená lidmi, kteří se přišli bavit, potom samotný festival plný dobré muziky, ale i doprovodného programu pro celou rodinu. A lidí s dětmi tady bylo opravdu hodně, na travnaté ploše fotbalového stadionu rozprostřeli deky, pro děti tady bylo pískoviště, cirkus i atraktivní bumperball ve vzduchových koulích. Dospělí si občas odskočili na muziku, při vystoupení Anety Langerové byly v hledišti pod podiem všechny generace. Příjemný den ukončila slovenská hvězda No Name a po ní ještě další popůlnoční kapely. Organizačně vše klaplo na výbornou, snad jen mohlo být o pár stupňů chladněji, protože tropické vedro zejména těsně po poledni vyhánělo lidi do chladivého stínu. Více se k festivalu vrátíme v samostatném článku.
Foto týdne/kveten 2014/05
JUBILEJNÍ TRHY: POHODA ZA KRÁSNÉHO POČASÍ
Poslední květnový víkend dal zapomenout vrtkavosti počasí letošního jara. Po celý jubilejní XX. ročník turnovských Staročeských trhů v sobotu 31. května a v neděli 1. června panovalo ideální počasí. Organizátoři vybrali ze zhruba tisícovky zájemců 160 řemeslníků, kteří v areálu muzea a přilehlého parku nejen prodávali, ale i předváděli své umění. Návštěvníci tak měli možnost nakoupit kvalitní tradiční řemeslné výrobky přímo od výrobců z celé republiky. Radost nakupovat, ale i radost prodávat. Trhy tradičně doplnil bohatý kulturní program, na kterém se podíleli místní hudebníci i soubory, stovky lidí přišly na ostravské Buty či závěrečného Vlastu Redla. K trhům se ještě vrátíme v samostatném článku.
Foto týdne/kveten 2014/04
TURNOV NAŠEL NOVÉHO VÝZNAMNÉHO RODÁKA
Až donedávna prakticky nikdo ani netušil, že v Turnově se na počátku 20. století narodil významný český automobilový závodník Jiří Kristián Lobkowicz. Ve čtvrtek 22. května byla na jeho rodném domě v Palackého ulici za přítomnosti desítek lidí a také vozů legendární značky Bugatti odhalena pamětní deska (na snímku). Ta je prací studenta zdejší SUPŠ. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/kveten 2014/03
ŠKOLNÍ JARMARK JE „VÝSTAVNÍ SKŘÍNÍ“ ZŠ V ŽIŽKOVĚ ULICI
Každá z turnovských základních škol má minimálně jednu akci, kterou ostatní nemají a která je jakousi hlavní „výstavní skříní“ školy navenek. V ZŠ ve Skálově ulici to může být třeba masopust či některé sportovní akce, v ZŠ v ulici 28. října určitě vyhlášený karneval, v ZŠ v Žižkově ulici je to tradiční školní jarmark. Také v sobotu 17. května škola doslova praskala ve švech. Přicházeli rodiče, prarodiče i běžní zájemci z řad obyvatel regionu, kteří jarmark brali jako dobrou příležitost se do školy podívat. Žáci jednotlivých tříd si připravili krátká vystoupení, takže živo bylo hlavně ve školní tělocvičně, v jídelně a jejím okolí byly stánky s drobnostmi, většinou vyrobenými samotnými žáky, na několika místech mohli příchozí i soutěžit, zajištění občerstvení je samozřejmostí. Letos už podruhé za sebou počasí nedovolilo jarmark uskutečnit na školním dvoře, ale i v útrobách školní budovy se podařilo vykouzlit příjemnou atmosféru. „V doprovodném kulturním programu vystupují hlavně žáci prvního stupně, ti starší společně s učiteli a zaměstnanci školy se podílejí na vlastní organizaci. Zapojeni jsou všichni,“ shrnul ředitel školy Ivo Filip. (Další snímky najdete v albu na facebooku TvA.)
Foto týdne/kveten 2014/02
VE SVIJANECH SLAVILI 450 LET PIVOVARU
Ve čtvrtek 8. května bylo ve Svijanech živo od rána až do noci. Oslavu 450. výročí vyhlášeného pivovaru si nenechalo ujít přes pět tisíc lidí! Mimořádný zájem byl o exkurzi do nových i tradičních prostor pivovaru, bohatý byl doprovodný kulturní program, příchozí mohli ochutnat speciál pro tuto příležitost - světlý ležák 450. Více v samostatném článku. Snímek je z prohlídky nové varny.
Foto týdne/kveten 2014/01
V ČESKÉM RÁJI BYLO OTEVŘENO NEJVĚTŠÍ LANOVÉ CENTRUM
V sobotu 3. května v areálu Šťastné země v Radvánovicích otevřeli nové lanové centrum, které se rázem stalo největším v regionu. Nejvyšší místo je 16 metrů nad zemí, což toto lanové centrum řadí k nejvyšším v republice. Adrenalinu si zde budou moci pod dohledem zkušených instruktorů užívat děti i dospělí. Více v samostatném článku.
Foto týdne/duben 2014/04
PŘES ČTYŘI TISÍCE LIDÍ ZAHÁJILY SEZONU V ČESKÉM RÁJI
Vedoucí nové městské organizace Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová (na snímku) se v sobotu 26. dubna proměnila v Malé Skále v královnu, která společně s králem Granátem převzala vládu nad novou turistickou sezonou v Českém ráji. „Český ráj dětem“ je v posledních letech nejnavštěvovanější akcí v regionu. Letos na výzvu putování z Turnova do Malé Skály, kde se na Žluté plovárně uskutečnil doprovodný program, slyšelo přes čtyři tisíce lidí. Více v samostatném článku.
Foto týdne/duben 2014/03
LIDÉ NA BÍLOU SOBOTU DOSLOVA OBLEHLI DLASKŮV STATEK
Hodně přes dva tisíce návštěvníků, parkoviště a všechny odstavné plochy kolem Dlaskovu statku plné k prasknutí. Jedna z největších návštěv, která kdy na Dlaskově statku byla. „Neskrývám radost, i když možná chvílemi tady bylo víc lidí, než by bylo dobré. Málem abychom uvažovali o zvětšení areálu,“ hodnotila s nadsázkou ředitelka pořádajícího Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. Velikonoce na Dlaskově statku se v sobotu 19. dubna opravdu vydařily. Kulturní doprovodný program i tvůrčí dílny. Na snímku jsou členové folklorního souboru Šafrán při vynášení Moreny do Jizery. K akci se na TvA vrátíme samostatným článkem.
Foto týdne/duben 2014/02
MALÁ SKÁLA SE CTÍ UCTILA HRDINU
Za účasti asi tří stovek lidí a mnoha významných hostů v centru Malé Skály odhalili v neděli 13. dubna památník
plukovníku Čestmíru Šikolovi. Tento den uplynulo přesně 70 let od výsadku paraskupiny Clay do oblasti pod Hostýnskými vrchy v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava. Členem tohoto výsadku byl i maloskalský občan, československý voják a válečný hrdina, plukovník Ing. Čestmír Šikola, který se zařadil k vůbec nejúspěšnějším radistům výsadků II. světové války! „Můžeme být hrdí na to, že dnes můžeme vzpomínat na své hrdiny, kteří se v obci narodili, nebo zde žili. Jsou to armádní generál Alois Liška, jeden z nejúspěšnějších československých nočních stíhačů RAF Ladislav Bobek a právě Čestmír Šikola,“ připomněl Michal Rezler, starosta obce. Záštitu nad akcí převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který mj. na setkání řekl: „Mám velkou radost, že kromě desítek pozvaných hostů z řad potomků výsadkářů či lidí, kteří jim za války pomáhali, sem našlo cestu i mnoho dalších. Je to výraz skutečnosti, že si vážíme a uvědomujeme si významné chvíle naší historie. Žijeme v době, kdy máme pocit relativního blahobytu a relativního míru. Možná bychom se ale měli víc dívat na temná mračna z východu a bedlivě sledovat, co se tam děje. Je smutnou skutečností, že jsme v posledních 20 letech v rámci šetření státního rozpočtu zanedbávali armádu asi víc, než je patrné a já bych chtěl položit takovou řečnickou otázku: Bude nás někdo bránit, pokud se nebudeme chtít bránit sami?“
Na setkání byli přítomní významní hosté, zástupci kraje i parlamentu a především rodin parašutistů. Z USA sem mj. dorazil i syn velitele paravýsadku Clay Antonína Bartoše, na místě byl také generál Jaroslav Klemeš, poslední žijící výsadkář československé zahraniční armády, člen paravýsadku Platinum-Pewter (na snímku v pozadí u památníku s členy Roty nazdar). K tématu se ještě vrátíme.
| Přejít na stranu 13 4 5 6 718 | Zobrazuji 121-150 |
Uživatel: Neregistrovaný

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS